Wydarzenia z życia Oddziału i PTH
Treść statutu Polskiego Towarzystwa Historycznego
Informacje o aktualnych władzach Oddziału
Historia Oddziału Łódzkiego PTH
Sprawozdanie z działalności OŁ PTH za lata 2000-2003
Biogramy Członków Honorowych PTH z Łodzi
Wzór deklaracji członkowskiej Oddziału Łódzkiego PTH
Informacje o odczytach historycznych i zebraniach
Informacje o olimpiadach i konkursach organizowanych przez PTH - link
Informacje o publikacjach Oddziału Łódzkiego PTH
Oficjalna strona Rocznika Łódzkiego - link
Artykuły i materiały dla studentów i nauczycieli związane z dydaktyką historii
Koła terenowe działające w ramach Oddziału Łódzkiego PTH
Galeria zdjęć dokumentujących działalność OŁ PTH
Adresy wybranych stron internetowych przydatnych historykom
Kontakt z Zarządem Oddziału Łódzkiego PTH
Strona Internetowa Zarządu Głównego PTH
Witryna internetowa Instytutu Historii Uniwersytetu Łódzkiego
Serwer pocztowy Uniwersytetu Łódzkiego

napisz list do Zarządu Oddziału Łódzkiego PTH

OPRACOWANIE

Robert Urbaniak
Tomasz Pietras
Łukasz Daniewski

optymalizacja
dla
rozdzielczości
1024 x 768

Aktualności 2014

 
Sylwestrowe fajerwerki

1 stycznia 2015

Zarząd Oddziału Łódzkiego Polskiego Towarzystwa Historycznego życzy wszystkim członkom i sympatykom spokojnych, rodzinnych świąt Bożego Narodzenia oraz zdrowia, szczęścia w życiu osobistym i pomyślnej realizacji wszystkich projektów naukowych w zbliżającym się 2015 roku. Informujemy, że w związku z sesją egzaminacyjną i przerwą semestralną styczniowy odczyt naukowy nie odbędzie się. O terminie kolejnego odczytu w siedzibie Oddziału Łódzkiego PTH poinformujemy Państwa niebawem na naszej stronie www.

 

Operacja Łódzka na niemieckiej mapie wojskowej

12 grudnia 2014

Zarząd Oddziału Łódzkiego Polskiego Towarzystwa Historycznego z przyjemnością informuje, że w dniu 12 grudnia 2014 (piątek) o godz. 12 w Sali Rady Wydziału IH UŁ (Łódź, ul. A. Kamińskiego 27a) odbędzie się promocja książek na temat Operacji Łódzkiej 1914 roku. Swoje najnowsze publikacje przedstawią: prof. nadzw. dr hab. Jolanta A. Daszyńska (UŁ) i prof dr hab. Gienadij Matwiejew (Uniwersytet Łomonosowa, Moskwa). Wstęp wolny !

 

Logo AP w Piotrkowie

10 grudnia 2014

Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim i Polskie Towarzystwo Historyczne, Koło w Tomaszowie Mazowieckim zapraszają na kolejne spotkanie historyczne. W trakcie spotkania prof. dr hab. Jolanta Daszyńska wygłosi wykład pt. Operacja Łódzka. Punkt zwrotny działań wojennych frontu wschodniego w 1914 r. Spotkanie odbędzie się w dniu 10 grudnia 2014 roku (środa) o godz. 12 00 w siedzibie Oddziału Archiwum Państwowego w Tomaszowie Mazowieckim, przy ul. Spalskiej 120. Wstęp wolny !
 ( zaproszenie na spotkanie )

 

jedno ze zdjęć ze strony Instytutu Archeologii UŁ

9 grudnia 2014

Zarząd Oddziału Łódzkiego Polskiego Towarzystwa Historycznego ma przyjemność zaprosić Państwa na sesję naukową pt. W Łodzi jednak jest archeologia - nowe odkrycia na obszarze wielkomiejskim, która odbędzie się w dniu 9 grudnia 2014 roku (wtorek) o godz. 1700 w Sali Rady Wydziału (Instytutu Historii UŁ, ul. A. Kamińskiego 27a). Referaty zaprezentują: mgr Magdalena Nowak (wstęp), mgr Zbigniew Rybacki, mgr Wojciech Dudak, mgr Radosław Herman, dr Zbigniew Lechowicz, mgr Paweł Zawilski oraz mgr Paweł Owczarek. Wstęp wolny !
 ( zaproszenie na odczyty )

prof.dr hab. Alicja Szymczak

24 listopada 2014

Zarząd Oddziału Łódzkiego Polskiego Towarzystwa Historycznego ma przyjemność zaprosić Państwa do udziału w nadzwyczajnym posiedzeniu, podczas którego będzie miało miejsce wręczenie specjalnego tomu "Rocznika Łódzkiego" (T. 61, 2014) dedykowanego prof. dr hab. Alicji Szymczak, wybitnej znawczyni przeszłości Polski środkowej w okresie średniowiecza i nauk pomocniczych historii. Uroczystość ta odbędzie się w dniu 24 listopada 2014 roku (poniedziałek) o godz. 1700 w Sali Rady Wydziału (Instytutu Historii UŁ, ul. A. Kamińskiego 27a). Prof. Alicja Szymczak przez dwie kadencje pełniła funkcję Prezesa Oddziału Łódzkiego Polskiego Towarzystwa Historycznego (2003–2009), jest wieloletnim członkiem Zarządu OŁ PTH oraz członkiem Rady Programowej „Rocznika Łódzkiego”. Pełen tekst tego tomu Rocznika trafi niebawem na stronę internetową periodyku.
 ( biogram prof. Alicji Szymczak )

 ( strona internetowa "Rocznika Łódzkiego" )

 

Cmentarz wojenny w Gadce Starej

21 listopada 2014

W dniu 21 listopada 2014 roku (piątek), w dokładnie sto lat od krwawej bitwy pod Gadką Starą k. Rzgowa (jeden z epizodów tzw. operacji łódzkiej I wojny światowej), Zarząd Oddziału Łódzkiego Polskiego Towarzystwa Historycznego i Grupa Rekonstrukcji Historycznej Żelazny Orzeł zapalą lampki na grobach żołnierzy niemieckich i rosyjskich, którzy wtedy zginęli.

 

Logo Łódzkiego Bractwa Strzeleckiego

18 listopada 2014

Zarząd Oddziału Łódzkiego Polskiego Towarzystwa Historycznego ma przyjemność zaprosić Państwa na zebranie naukowe, które odbędzie się w dniu 18 listopada 2014 roku (wtorek), o godz. 17 00 w Instytucie Historii UŁ w Łodzi przy ul. A. Kamińskiego 27 a (sala Rady Wydziału). Podczas zebrania dr hab. Krzysztof Woźniak wygłosi prelekcję pt. Starsi od ratusza. Z dziejów Łódzkiego Towarzystwa Strzeleckiego „Bractwo Kurkowe” (1824-2014). Wstęp wolny !
 ( zaproszenie na odczyty )

Orzełek legionowy

22 października 2014

Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Łodzi wraz z Dyrekcją Instytutu Historii Uniwersytetu Łódzkiego zapraszają na konferencję naukową zatytułowaną: Legiony Polskie w okresie Wielkiej Wojny, która odbędzie się dnia 22 października 2014 roku w Sali Rady Wydziału Instytutu Historii UŁ w Łodzi przy ul. A. Kamińskiego 27 a, w godzinach od 10 00 do 13 00.
 ( program konferencji )

Wieluń 1 września 1939

21 października 2014

Zarząd Oddziału Łódzkiego Polskiego Towarzystwa Historycznego ma przyjemność zaprosić Państwa na zebranie naukowe, które odbędzie się w dniu 21 października 2014 roku (wtorek), o godz. 17 00 w Instytucie Historii UŁ w Łodzi przy ul. A. Kamińskiego 27 a (sala Rady Wydziału). Podczas zebrania prof. dr hab. Tadeusz Olejnik wygłosi prelekcję pt. Wieluń - pierwsza ofiara hitlerowskiej agresji 1 IX 1939 r. w świetle opracowań polskich i niemieckich historyków i publicystów. Wstęp wolny !
 ( zaproszenie na odczyty )

Okładki 3 tomów nowej monografii Sieradza

17 października 2014

Z przyjemnością informujemy, że 17 października 2014 roku (piątek) o godz. 12 00 w Teatrze Miejskim w Sieradzu przy ul. Dominikańskiej odbędzie się spotkanie promujące nową, trzytomową monografię historyczną pt. Sieradz. Dzieje miasta, której współwydawcą jest Oddział Łódzki PTH. Redaktorami poszczególnych tomów monografii Sieradza byli prof. zw. dr hab. Zbigniew Anusik (tom 1: do 1793 roku), prof. dr hab. Maria Nartonowicz-Kot i prof. dr hab. Jarosław Kita (tom 2: 1793-1939) oraz prof. dr hab. Krzysztof Lesiakowski (tom 3: po 1939 roku).
 ( informacja o promocji książki )

 ( spis treści monografii )

Okładki 3 tomów nowej monografii Sieradza

16 października 2014

Gminny Ośrodek Kultury w Ujeździe, Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim i Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Tomaszowie Mazowieckim z okazji 75 rocznicy wybuchu II wojny światowej zapraszają na sesję historyczną i wystawę archiwalnych dokumentów oraz fotografii pt. Obrazy Września. Region i społeczeństwo w czasie II wojny światowej, która rozpocznie się 16 października 2014 roku o godzinie 11 00 w Gminnym Ośrodku Kultury w Ujeździe (Osiedle Niewiadów 43). Zapraszamy !
 ( plakat z programem sesji )

Logo AP w Piotrkowie

18 września 2014

Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim i Polskie Towarzystwo Historyczne, Koło w Tomaszowie Mazowieckim zapraszają na kolejne spotkanie historyczne. W trakcie spotkania dr hab. Jerzy Gapys wygłosi wykład pt. Chłopi polscy wobec kwestii niepodległości Polski podczas I i II wojny światowej. Próba porównania Spotkanie odbędzie się w dniu 18 września 2014 roku (czwartek) o godz. 8 30 w siedzibie Oddziału Archiwum Państwowego w Tomaszowie Mazowieckim, przy ul. Spalskiej 120. Wstęp wolny !
 ( zaproszenie na spotkanie )

Logo AP w Piotrkowie

12 czerwca 2014

Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim i Polskie Towarzystwo Historyczne, Koło w Tomaszowie Mazowieckim zapraszają na promocję książki pt. „Niedziela bez Teleranka” Piotrków Trybunalski – Tomaszów Mazowiecki w okresie stanu wojennego 1981-1983. W trakcie spotkania dr hab. Dariusz Magier (Archiwum Państwowe w Lublinie) wygłosi odczyt nt. Od karnawału Solidarności do wyborów kontraktowych. Erozja systemu PRL (1980-1989) w świetle źródeł archiwalnych a także historycy i archiwiści dr Andrzej Wróbel, mgr Krzysztof Łapiński oraz mgr Maciej Hubka (Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim). Spotkanie odbędzie się w dniu 12 czerwca 2014 roku (czwartek) o godz. 12 00 w siedzibie Oddziału Archiwum Państwowego w Tomaszowie Mazowieckim, przy ul. Spalskiej 120. Wstęp wolny !
 ( zaproszenie na spotkanie )

Jedno ze zdjęć z otwarcia wystawy

3 czerwca 2014

We wtorek, 3 czerwca 2014 roku w budynku odrestaurowanego dworca PKP przy ul. Kolejowej w Głownie otwarta została wystawa czasowa pt. „Operacja Łódzka 1914 r. ... przy zapalonych stojąc lontach, my swój o Polsce śnimy sen”. Patronatem honorowym wystawę objęło Polskie Towarzystwo Historyczne, a w jej organizację włączyło się Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi oraz Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Lokalnego MROGA. Ekspozycja nawiązuje do przypadającej w tym roku 100. rocznicy Operacji Łódzkiej. Właścicielami prezentowanych na niej eksponatów są Państwo Jolanta i Krzysztof Daszyńscy. Wystawę będzie można oglądać od 4 czerwca do 17 lipca 2014 roku przez sześć dni w tygodniu: we wtorki (godz. 12-19), środy (godz. 9-16), czwartki (godz. 12-19), piątki (godz. 9-16), soboty (godz. 12-19) oraz w niedziele (godz. 12-17). Zapraszamy zarówno indywidualnie, jak i w grupach zorganizowanych (na lekcje muzealne). Kontakt i zapisy dla grup zorganizowanych tel. 604-914-387.
 ( więcej o wystawie )

Okładka najnowszej książki prelegenta

21 maja 2014

Zarząd Oddziału Łódzkiego Polskiego Towarzystwa Historycznego ma przyjemność zaprosić Państwa na zebranie naukowe, które odbędzie się w dniu 21 maja 2014 roku, o godz. 17 00 w Instytucie Historii UŁ w Łodzi przy ul. A. Kamińskiego 27 a (sala Rady Wydziału). Podczas zebrania dr hab. Dariusz Jeziorny wygłosi prelekcję pt. Brytyjski Appeasement – wciąż ciekawy dla badaczy. Wstęp wolny !
 ( zaproszenie na odczyty )

Logo AP w Piotrkowie

15 maja 2014

Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim i Polskie Towarzystwo Historyczne, Koło w Tomaszowie Mazowieckim zapraszają na odczyt prof. UŁ dr hab. Witolda Jarno pt. Dzieje 4 Pułku Artylerii Ciężkiej który odbędzie się w dniu 15 maja 2014 roku (czwartek) o godz. 11 00 w siedzibie Oddziału Archiwum Państwowego w Tomaszowie Mazowieckim, przy ul. Spalskiej 120. Wstęp wolny !
 ( zaproszenie na odczyt )

Logo AP w Piotrkowie

24 kwietnia 2014

Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim i Polskie Towarzystwo Historyczne, Koło w Tomaszowie Mazowieckim zapraszają na odczyt mgr Zofii Zielińskiej pt. "W poszukiwaniu przodków...". Genealogia, dokument, archiwum który odbędzie się w dniu 24 kwietnia 2014 roku (czwartek) o godz. 16 00 w siedzibie Oddziału Archiwum Państwowego w Tomaszowie Mazowieckim, przy ul. Spalskiej 120. Wstęp wolny !
 ( zaproszenie na odczyt )

Okładka najnowszej książki prelegenta

9 kwietnia 2014

Zarząd Oddziału Łódzkiego Polskiego Towarzystwa Historycznego ma przyjemność zaprosić Państwa na zebranie naukowe, które odbędzie się w dniu 9 kwietnia 2014 roku, o godz. 17 00 w Instytucie Historii UŁ w Łodzi przy ul. A. Kamińskiego 27 a (sala Rady Wydziału). Podczas zebrania dr hab. Witold Filipczak wygłosi prelekcję pt. Sejmiki koronne w latach 1780-1786 a geneza reform Sejmu Wielkiego . Wstęp wolny !
 ( zaproszenie na odczyty )

Logo AP w Piotrkowie

20 marca 2014

Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim i Polskie Towarzystwo Historyczne, Koło w Tomaszowie Mazowieckim zapraszają na odczyt prof. zw. dra hab. Krzysztofa Tomasza Witczaka pt. Pierwsza apteka w Tomaszowie Mazowieckim który odbędzie się w dniu 20 marca 2014 roku (czwartek) o godz. 16 00 w siedzibie Oddziału Archiwum Państwowego w Tomaszowie Mazowieckim, przy ul. Spalskiej 120. Wstęp wolny !
 ( zaproszenie na odczyt )

Okładka najnowszej książki prelegentki

19 marca 2014

Zarząd Oddziału Łódzkiego Polskiego Towarzystwa Historycznego ma przyjemność zaprosić Państwa na zebranie naukowe, które odbędzie się w dniu 19 marca 2014 roku, o godz. 17 00 w Instytucie Historii UŁ w Łodzi przy ul. A. Kamińskiego 27 a (sala Rady Wydziału). Podczas zebrania dr Zofia Wilk-Woś wygłosi prelekcję pt. Circumspecti et idonei viri. Notariusze kancelarii arcybiskupiej w późnym średniowieczu . Wstęp wolny !
 ( zaproszenie na odczyty )

okładka książki

17 marca 2014

Milena Bykowska, Koło Polskiego Towarzystwa Historycznego w Bełchatowie i Muzeum Regionalne w Bełchatowie zapraszają na promocję książki pt. Ludwik Danielak „Bojar” (1923–1955). Żołnierz Konspiracyjnego Wojska Polskiego oraz na dyskusję panelową, w której udział wezmą prof. Tadeusz Wolsza (Polska Akademia Nauk) dr hab. prof. Dolnośląskiej Szkoły Wyższej Tomasz Balbus (Instytut Pamięci Narodowej Oddział we Wrocławiu) dr Dariusz Rogut (Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach Filia w Piotrkowie Trybunalskim) dr Tomasz Toborek (Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Łodzi). Promocja odbędzie się w dniu 17 marca 2014 roku (poniedziałek) o godz. 17 00 w Muzeum Regionalnym w Bełchatowie przy ul. Rodziny Hellwigów 11. Wstęp wolny !
 ( zaproszenie na promocję )

Logo AP w Piotrkowie

27 lutego 2014

Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim i Polskie Towarzystwo Historyczne, Koło w Tomaszowie Mazowieckim zapraszają na spotkanie historyczne pt. Historia i współczesność. Wieczór autorski Henryka Z. Figury i Waldemara M. Komendy które odbędzie się w dniu 27 lutego 2014 roku (czwartek) o godz. 16 00 w siedzibie Oddziału Archiwum Państwowego w Tomaszowie Mazowieckim, przy ul. Spalskiej 120. W programie prezentacja publikacji: Parafia św. Jadwigi Królowej w Tomaszowie Maz. (H.Z. Figura, W.M. Komenda, M. Podkomórka), Służba wojskowa i praca na rzecz obronności w latach 1918-1939 (H.Z. Figura) oraz Służba żołnierzy rezerwy i inne formy służby wojskowej w latach 1975-2005 (W.M. Komenda). Wstęp wolny !
 ( zaproszenie na spotkanie autorskie )

Okładka najnowszej książki prelegenta

19 lutego 2014

Zarząd Oddziału Łódzkiego Polskiego Towarzystwa Historycznego ma przyjemność zaprosić Państwa na zebranie naukowe, które odbędzie się w dniu 19 lutego 2014 roku, o godz. 17 00 w Instytucie Historii UŁ w Łodzi przy ul. A. Kamińskiego 27 a (sala Rady Wydziału). Podczas zebrania dr Grzegorz Wierzchowski wygłosi prelekcję pt. Klasztor dominikanów w Sieradzu. Najnowsze badania. Wstęp wolny !
 ( zaproszenie na odczyty )
Aktualności z 2013 roku
Aktualności z 2012 roku
Aktualności z 2011 roku
Aktualności z 2010 roku
Aktualności z 2009 roku
Aktualności z 2008 roku
Aktualności z 2007 roku
Aktualności z 2006 roku
Aktualności z 2005 roku
Aktualności z lat 2002-2004

| Aktualności | Statut PTH | Władze OŁ PTH | Historia OŁ PTH | Sprawozdanie | Członkowie Honorowi | Deklaracja | Odczyty |
| Olimpiady Historyczne | Oferta Wydawnicza | Rocznik Łódzki | Dydaktyka historii | Koła terenowe | Galeria | Linki | Kontakt |